Gratulálunk !
Halihó ÖTE!
Egészségesen megszülettem és szebb vagyok, mint az Apu...
Súlyom 3300 gramm hosszom 53 centiméter
nevem: Szepesi Vivien
2010.december.31. Péntek
2010.12.31 én 19.35 perckor kaptuk a jelzést Sülysáp Teleki Pál utcából, hogy egy családi ház pincéjében víz van és a kazánt a víz ellepte. Monor hivatásos Tűzoltóságot értesítettük és a vonulást 7 fővel megkezdtük. A helyszínen egy családi ház 6x10 méteres pincéjében 1 méter magasan állt a víz. A pincében lévő már kiemelt kazánt ellepte. A család búvárszivattyúval próbálta a vizet eltávolítani, de a nagy hidegben az elfagyott. Az ÖTE áramtalanítás és a gáz elzárása után Honda típusú szivattyúval a vízet eltávolította. Monor Pálya a helyszínen volt. 21.20 perckor bevonultunk állomáshelyünkre.
2010.december.31.Péntek
2010.12.31 én 11.24 perckor Monor Hivatásos Tűzoltóságtól kaptuk a jelzést, hogy Sülysáp Révai utcában egy ház pincéjében víz van és a kazánt veszélyezteti.Sülysáp ÖTE 7 fővel megkezdte a vonulást. A helyszínen egy családi ház pincéjében kb 50-60 cm es víz állt. A helység áramtalanítása után Honda típusú szivattyúval a vizet eltávolítottuk. Monor Pálya a helyszínen volt.12.30 perckor bevonultunk állomáshelyünkre.
2010.december.31.Péntek
2009 nyarán felvetődött valakiben, hogy mi lenne ha az ÖTE megrázná magát és felébredne "Csipkerózsika" álmából.
Néhány tag szintén jó ötletnek találta, és elkezdődött egy történet.
A kezdet, mint minden kezdet nem volt egyszerű, de az elszántság és az akarat áthidalta ezt az "apróságot"
Előkerültek a régi ám még használható technikák, és eszközök.
Minimális fejlesztéssel és maximális odaadással több lépésben csatasorba tudtuk állítani a már vetárán korú ZUK típusú gépjárművünket. Nagyon örültünk, hogy ezzel a technikával már úgymond segíteni is tudunk a bajba kerülteken. Azon kívül hogy a technika nagyon kezdetleges volt, így sem voltunk "lapátos tűzoltók".
A létszám akire számítani lehetett és lehet is a bajban napról napra fejlődött. Jöttek hivatásos tűzoltók, nyugálományú tűzoltók, és olyan emberek akik nem hivatásos tűzoltók, de tenni akarnak az embertársaik segítéséért.
Megszerveztük a 24 órás napi ügyeletet, így eljött az ideje, hogy a Hivatásos Tűzoltókkal együttműködési megállapodást hozzunk létre, ami annyit jelent, hogy számíthatnak ránk a településünkön előforduló káresetek elhárításában.
A tél beköszöntével sikerült eladnunk a korábban ajándékba kapott ám lerobbant IFA típusú autónkat, amit egy Mercedes típusú (FLÓRIÁN)autó váltott le. Az autó forgalomba helyezését követően apródonként sikerült a málházatot úgy kialakítanunk, hogy szinte bármilyen káreseményhez való vonulás esetén tudjunk elsődleges beavatkozást végezni.
Sikerült egy-két támogatót is találnunk akik eszközökkel és pénzzel segítették egyesületünket, hogy minnél hatékonyabban tudjunk működni.
Újdonsült tagjaink sikeres tanfolyamot zártak, majd egyébb szakvizsgákat is tettek.
Felszereléseinkben is komoly változások történtek. Több fázisban érkeztek védőruhák, védőcsizmák, légzőkészülékek, feszítővágó és egyéb olyan dolgok amik növelik munkánk szinvonalát. Ezek az eszköszök egyrészt pályázaton elnyert pénzekből, támogatók jóvoltából, és nem utolsó sorban az ÖTE tagok áldozatvállalásából valósultak meg. Mivel a Mercedes típusú autónk hatékonyan tud működni így a már feleslegessé vált ZUK típusú autónkat értékesítettük.
Ősszel elkezdtük a régi szertárunk átépítését illetve felújítását, amit reményeink szerint hamarossan büszkén pipálhatunk ki a képzeletbeli kívánságlistánkon.
Kaptunk és kapunk sok-sok kritikát és elismerő szavakat is, amit megpróbálunk a helyükre tenni. A kritikákból levonjuk a következtetéseket, és azokat megpróbáljuk orvosolni, az elismerő szavakat pedig fizetségnek vesszük és büszkén viseljük.
Az elmúlt időszak igazolja, hogy ez a történet ami egy kicsit több mint egy éve elkezdődött, az nem volt hiába mert:
A vonulásaink száma igazolja, hogy szükség van a munkánkra. Átlagban 4,5 naponta vonulunk. A vonulások alkalmával mindenhol tisztes létszámmal helytálltunk és tudásunkhoz mérten részt vettünk a kárelhárításban. A település jeles eseményein részt veszünk, és nem utolsó sorban létrejött egy csapat aki már töbször bizonyította, hogy tud lenni egymásért a bajban és tud lenni egymásért a szórakozásban.
MINDEHHEZ MÉRHETELEN KÖSZÖNETTEL TARTOZUNK A TÁMOGATÓINKNAK, ÉS AZOKNAK A CSALÁDTAGJAINKNAK, AKIK NÉLKÜLÖZTEK BENNÜNKET AMÍG MI DOLGOZTUNK.
Ezzel a néhány gondolattal az elmúlt évet összefoglalva (a teljesség igénye nélkül) kívánok mindenkinek egy még eredményesebb Új Esztendőt!
Veres Péter
2010.december.31.Péntek.
Levelünk érkezett:
Ezúton szeretnénk megköszönni a tegnapi tűzesetnél a gyors beavatkozást Sülysáp ÖTE-nek és a Monori hivatásos állománynak!
Köszönjük az önzetlen segítséget még az összes szomszédunknak és mindenkinek aki segítségünkre volt!
Köszönettel: Herczegh Henrik.
2010.december.30.Csütörtök
Kazánház tűz
2010.12.30 án 14.36 perckor kaptuk a jelzést egy Sülysápi lakostól, hogy Sülysáp Dózsa Gy. úti. családi házában a kazánháza ég. 14.37 perckor Monor Hivatásos Tűzoltóságtól is megérkezett a jelzés. Sülysáp ÖTE 6 fővel megkezdte a vonulást. A jelzett helyen egy háromszintes családi ház földszintjén lévő 2x3 méteres kazánházban tárolt nagymennyiségű fa, papír és egyéb műanyag tárgyak égtek. Az épület áramtalanítását elvégeztük, a gázt elzártuk. A raj egyik része a tűz továbbterjedését megakadályozta 1db - 6 kg os kézi porral oltó készülékkel, a másik része a személyek mentésére sietett mivel a füst a kazánházból a mellette lévő lépcsőházon keresztül másik két szintre is átterjedt. A tetőtérben lévő egyik szobában egy felnőtt nő és gyermeke tartózkodott. Az ÖTE légzőkészülékben a személyeket lekísérte. A szobák szellőztetését megkezdtük. Közben megérkezett Monor Pálya, Monor I es és Monor II es is. A épületet szintjeit légzőkészülékben átvizsgálták, majd a végleges oltást befejeztük 1 "D" sugárral és kéziszerszámokkal. Közben helyszínre érkeztek a mentők is és a két személyt, akik feltehetően enyhe füstmérgezést szenvedtek elszállították megfigyelésre. 17 óra 10 perckor az ÖTE bevonult állomáshelyére.
fotó: Piros több kép ITT
2010.december.29. Szerda
Szén-monoxid-mérgezés Sülysápon
2010.12.29 én 10.35 perckor Monor Hivatásos Tűzoltóságtól kaptuk a jelzést, hogy Sülysáp Úri úton egy családi háznál szénmonoxid mérgezés történt. Monor szolgálatparancsnoka Sülysáp ÖTE beavatkozását nem kérte, a jelzés tájékoztató jellegű volt. Az adott helyszínre Monor I es vonult.
********************************
http://www.hirado.hu/Hirek/2010/12/29/12/Szen_monoxid_mergezes_Sulysapon__ket_embert_korhazba_szallitottak_.aspx
Kisebb fokú szén-monoxid-mérgezést szenvedett egy nő és fia a Pest megyei Sülysápon szerdán késő délelőtt - közölte az Országos Mentőszolgálat ügyeletese az MTI-vel.
Loch Erika, a Pest megyei katasztrófavédelem szóvivője az MTI érdeklődésére azt mondta, hogy a mérgezés egy családi házban történt, ahol a fürdőszobai vízmelegítő kivezető kéménycsövéből áramlott vissza a gáz. A szén-monoxidtól rosszul lett két embert a monori tűzoltók menekítették ki.
Forrás: hirado.hu/MTI
Köszönjük
Ezúton szeretnénk köszönetet mondani Úri község volt polgármesterének Haraszti Imrének a Vízmű embereinek és mindazoknak az Úri lakosoknak akik 2010.december 26 án a késő esti órákban a faluszéli szántásban elakadt, balesethez vonuló Tűzoltófecskendőnk segítségére siettek. Segítségnyújtásuk gyors és önzetlen volt.
Köszönettel és Tisztelettel: Minkó József és raja
2010.december.26.Vasárnap.
Balesetek
2010.12.26-án 18.30 kor Sülysáp Polgárőrségtől kaptuk a jelzést, hogy Sülysáp Fő úton a templom előtt, két sz.g.k. ütközött és beszorult sérültek vannak. Szintén a Fő úton az előző balesettől kb. 200 méterre egy sz.g.k. árokba csapódott és fejtetőre állt, személyi sérülés nem történt. Sülysáp ÖTE 5 fővel azonnal megkezdte a vonulást. Közben felvettük a kapcsolatot Monor Hivatásos Tűzoltósággal, akik szintén vonultak a jelzett kárhelyszínre. A helyszínre érve az árokban fejtetőn lévő Volkswagen Polo sz.g.k. mentését megkezdtük a Monor Pálya segítségével, folyamatos forgalomirányítás és teljes útzár mellett. A gépkocsi vezetője nem sérült meg. A másik helyszínen Monor II- es avatkozott be, ahol egy Chevrolet Aveo és egy Mercedes terepjáró ütközött. A személyautóban több súlyos sérült is volt, akiket a kiérkező mentők elszállítottak. Közben két fiatal kérte segítségünket, hogy a Melegvölgyben eltévedtek és a szűk földútról autójukkal fák, bokrok közé csúsztak. Sülysáp ÖTE és a Rendőrség vonult a helyszínre ahol a terepviszonyok miatt egy helyi lakos terepjáró autójával tudta csak kihúzni a fiatal bajbajutottakat. Sülysáp ÖTE 21.30 kor vonult be állomáshelyére.
Fotó: Piros / több kép ITT
Minkó József Sülysáp ÖTE Szolgálatparancsnoka
Polgárőrség hírei:
2010.12.18-án 11 óra 58 perckor nappali járőrözést tartottunk a 31-es főúton, Mende irányába tartottunk, amikor előttünk kb. 300 méterrel baleset történt. Egy személyautó az egyik kanyarban akart előzni, de az előzést nem tudta befejezni, mert a vele szemben szabályosan közlekedő autónak ütközött. Az ütközés következtében, a másik sávban közlekedő autó utánfutójának ütközött az egyik gépjármű. Értesítettük a rendőrjárőrt és intézkedésük alatt, kb. 50 percig, egy sávon felváltva irányítottuk a forgalmat.
******************
2010.12.16-án 16 óra 20 perckor értesített a rendőrjárőr hogy a 31-es főúton a Jász-plasztik előtt baleset történt. Egy Tápiószecső irányába tartó személyautó jobbra lehúzódott, majd irányjelzés nélkül balra kanyarodott, ekkor a mögötte haladó őt éppen előzni akaró kisbusz, hátulról neki ütközött, és a személyautót az árokba lökte. A rendőrség intézkedése alatt, a forgalmat egy sávban irányítottuk.
Mikulás napi ajándékozás.
2010.12.05-én Polgárőrségünk megajándékozott két kisgyermeket, akik nemrég vesztették el, az Édesanyjukat. Édesapával egyeztetve, a helyi védőnőnk segítéségével jutottunk el a családhoz, ahol nagy szeretettel vártak minket. A gyermekek nagyon örültek az ajándékoknak, beszélgettünk, játszottunk velük. Amikor eljöttünk, megígértük, hogy lehetőségeink szerint, máskor is megajándékozzuk Őket!
Fotó: Katus
Ünnepelj gondtalanul!
Üzenetek az ÖTE nek:
Üdv Mindenkinek!
Szeretném ezúton is megköszönni a gyors segítséget,és előre is nagyon boldog Karácsonyt kívánok minden kedves és lelkes ÖTE tagnak!
Mancsnyom
(az árokba csúszott Fordos..)
********************
Sziasztok!
A november végi balesettel kapcsolatban az alábbi levelet kaptuk. Nekünk címezték ugyan, de úgy gondoljuk, hogy nem csak nekünk szól: Üdv:
Répás Zoli
Kóka ÖTE
Kedves Tűzoltók!
Csak szeretném jelezni, hogy jól vagyok, minden rendben van. Kiengedtek a kórházból.
Köszönök mindent, Nyugodt , csendes napokat!
Üdvözlet :Rita"
Jeges jótanácsok
Nem telik el év, hogy a téli időszak beköszöntével ne értesüljünk olyan tragédiáról, amely a kellően még nem megvastagodott álló- és folyóvizek jégtakarójának beszakadása okozott.
A bajba jutott korcsolyázó, csúszkáló mentésébe bevonható tűzoltó erők és eszközök helyszínre történő kiérkezése - a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság működési területét kivéve - a távolság miatt sokszor 15-20 percet is igénybe vehet, az alábbiakban néhány követendő (megfontolandó) jó tanáccsal szeretnénk szolgálni a nyílt vizek befagyott felületén tartózkodók részére.
Néhány általános érvényű szempont a korcsolyázás, csúszkálás és jégen tartózkodás helyének kiválasztásához:
Befagyott állóvíz esetén:
* A part közelében a jég rendszerint vékonyabb, néha üreges, és ezért könnyebben törik;
* Beszűküléseknél áramlatok gyöngíthetik a jeget, (ugyanez vonatkozik állóvizeknél a mellékfolyók torkolatára is);
* Meleg források különösen veszélyesek, mert nem mindig hoznak létre jégmentes helyeket, hanem elvékonyítják a jeget, ami nem látható;
* Sűrű hótakaró alatt a jég vékonyabb, mint hó mentes helyeken.
Befagyott folyóvizek esetén:
* Különösen vékony jég és jéggel nem fedett részek a "sodorvonal"-ban találhatóak;
* Folyókanyarok külső oldalán is vékony jégréteggel kell számolni;
* Sebes folyású szakaszokban, vagy kőtömbökkel telített szakaszon a jég szintén lé-nyegesen vékonyabb.
Mindkét esetben fontos tanács:
* Olvadáskor a jégtakaró teherbíró képessége akkor is erősen csökken, ha vastagsága változatlan;
* Jégen történő haladáskor nyugodtan és egyenletesen lépkedjünk, ha elesünk, az fokozza a jég beszakadásának veszélyét;
* Több személy esetén pihenéskor is tartsuk be a szükséges távolságot;
* Jégen történő haladáskor síbottal, vagy bottal állandóan ellenőrizzük az előttünk levő jég vastagságát és szilárdságát.
A jég beszakadása esetén követendő magatartás:
A jég beszakadását rendszerint már előre jelzi a ropogás és a recsegés, és a jég felületének süllyedése. Ebben a szakaszban a beszakadás esetleg még elkerülhető.
Teendők:
* Azonnal feküdjünk laposan a jégre (nagy felület), lehetőleg arccal a part felé;
* Lassú, nyugodt mozdulatokkal (mindig a lehető legnagyobb felfekvési felületen) kússzunk a part felé;
Ha a jég a fenti előjelek nélkül beszakad, vagy túlságosan későn reagálunk és beszakadt alattunk, a teendők a következők:
* Azonnal tárjuk szét karjainkat, és ejtsük magunkat előre;
* Minden eszközzel gátoljuk meg, hogy a jégfelület alá csússzunk vagy lemerüljünk a vízbe;
* Ha mégis a jégfelület alá kerülünk:
- tartsuk nyitva szemünket, és nézzünk felfelé,
- ha a jég hóval fedett, a közelben levő jégtörés helyét a beeső fénysugár alapján még fel lehet ismerni, és el lehet érni,
- ha a jeget nem fedi hó, a víz és a jég egyforma fénytörése miatt a jég beszakadásának helye csak igen nehezen ismerhető fel, folyóvíz esetén az áramlás miatt e helyet akkor sem lehet már el-érni, ha tudjuk, hol van, a túlélés esélye ilyenkor igen csekély.
* Próbáljunk meg a felsőtestünkkel újból a jégfelület fölé jutni (lehetőleg arccal a part felé). Végezzünk lábainkkal lökésszerű úszó mozdulatokat, a karjainkkal és súlyáthelyezéssel segítsük a lábmunkát.
* Amennyiben így nem sikerül a jég fölé jutni, próbáljunk meg a jég beszakadásának helyével szembeni oldalon egyik lábunkkal a jég felületére jutni, és azután a kezünkre és lábunkra támaszkodva testünket oldalt a jég felületére tolni. A jég beszakadásának formájától és nagyságától függően e módszer hanyatt fekve is alkalmazható.
* Ha a jég újból és újból beszakad, vágjunk magunknak utat a part felé, addig, amíg ki nem jutunk a partra, vagy teherbíró jégfelülethez nem érünk.
A víz hőmérséklete a jégfelület alatt 0-4 C, vagyis már 20-30 másodperc után hidegsokk következhet be (vérkeringési zavarok, sőt a szívműködés leállása).
Mások bajba kerülése esetén a következő módon nyújthatunk segítséget:
* Ne egyenes tartásban, hanem hason csúszva közelítsük meg a jég közé került személyt (ellenkező esetben mi is veszélybe kerülhetünk, mert beszakadhat alattunk a jég);
* Ne közelítsük meg egészen a jég beszakadásának helyét (a jég törékeny);
* Az utolsó szakaszt hidaljuk át segédeszközökkel (hosszú ággal, bottal, kötéllel, nadrágszíjjal-esetleg többet összekötve, vagy ruhadarabokkal). Vigyázat: ne húzzuk ki a szerencsétlenül jártat a ruhája ujjánál fogva, mert a varrásoknál könnyen elszakadhat;
* Ha több segítőtárs van a helyszínen: alkossunk láncot úgy, hogy mindenki hason fekve az előtte levő lábát fogja. Ezáltal az elöl levő személyt mentőakciója során a többiek hatékonyan támogatják.
* Az odanyújtott segédeszközökkel húzzuk ki a szerencsétlenül jártat a jégre, majd a beszakadás helyétől a partra.
Ha a szerencsétlenül járt már a jég alá került, a mentési kísérletet már csak felkészült szakemberek tudják végrehajtani, így szükséges a tűzoltóság 105-ös segélyhívó számon történő mielőbbi értesítése.
2010.december.10. Péntek.
300 szalmabála égett
2010.12.10 én 16.27 perckor kaptuk a tulajdonostól és a Monori Hivatásos Tűzoltóságtól a jelzést, hogy a Sülysáp Kókára vezető út melletti mezőgazdasági majorban szalmabálák égnek. Sülysáp ÖTE azonnal megkezdte a vonulást 13 fővel. A helyszínre érve tapasztaltuk, hogy kb 300 darab egy 20x 30 alapterületű 6 méter magasan kazalba összerakott nagykockabálás szalma ég teljes terjedelmében, és veszélyezteti a mellette kb 20 méterre lévő másik 3000 darabos kazlat is. Az ÖTE visszajelzése alapján Monor szolgálatparancsnoka II-es kiemelt szintűre emelte a riasztás fokozatát. A helyszínre érkezett még Monor I es Monor II es Nagykáta és Nagykáta vízszállító, Rendőrség, Tűzvizsgáló és Faluszolga KFT erőgépe. A tűzoltást nehezítette a viharos erejű szél és az erős fagy is. Sugarakkal védeni kellett a másik kazlat is nehogy a röptűz belekapjon. 23 óra 30 percre sikerült 3 "C" sugárral, 3 "D" sugárral, kéziszerszámokkal, és az erőgép segítségével a tüzet lefeketíteni és eloltani. Személyi sérülés nem történt.
Fotók: ITT
2010.december.01. Szerda.
2010.12.01 én 18.14 kor Monor hivatásos tűzoltóságtól kaptuk a jelzést , hogy Sülysáp Kossuth L utcában egy sz.g.k. árokba csúszott . ÖTE 7 fővel vonult a helyszínre. A jelzett helyen, egy Ford Escort tipusú sz.g.k. az árokba csúszott. Személyi sérülés nem történt. A raj kézi erővel az autót kiemelte. Monor II - es a helyszínen volt.
2010.december.01. Szerda.
2010.12.01-én 11.14 kor kaptuk a jelzést Monor Hivatásos Tűzoltóságtól, hogy Sülysáp Révai utcában egy ház pincéjébe kb 20-30 cm es víz van, és a helységben üzemelő kazánt veszélyezteti. Sülysáp ÖTE 7 fővel vonult a helyszínre ahol felderítéskor kiderült hogy 50 cm es víz áll az épület pincéjében. A helységet áramtalanítottuk és Honda szivattyúval a vízeltávolítást megkezdtük. Monor II-es is a helyszínre érkezett és ők is beavatkoztak egy Honda tipusú szivattyúval.
2010.november.29. Hétfő.
Súlyos baleset Sülysáp és Kóka között
2010.11.29 én 12.51 kor kaptuk a jelzést Monor Hivatásos Tűzoltóságtól, hogy Sülysáp és Kóka között frontálisan ütközött két személyautó, 1 utas beszorult a roncsok közé. Sülysáp ÖTE azonnal megkezdte a vonulást 7 fővel. Kiérkezésünkkor Nagykáta I es Monor Pálya, Kóka ÖTE, Rendőrség, Mentők már a helyszínen voltak. Jelzett helyen egy sz.g.k. és egy kamion ütközött, a kamion az út melletti szántásba csúszott, a sz.g.k. az út melletti árokba csapódott. A Peugeot személygépkocsiban egy sérült be volt szorulva. Őt a rajok feszítő-vágó felszereléssel kiszabadították, majd a mentőknek átadták. Időközben Monor I es is a helyszínre érkezett. Monor I es és Nagykáta I es maradt a helyszínen a járművek kimentéséig és elszállításáig. Sülysáp Polgárőrség forgalomirányítást végzett.
Fotó:Piros / Több fotó ITT /
2010.november.27. Szombat.
2010.11.27.én 09.01 kor, Monor Hivatásos tűzoltóságtól kaptuk a jelzést, hogy Sülysáp és Pusztaszentistván között a 31-es főúton a 38-as km kőnél egy személygépkocsi a havas csúszós úton fejtetőre állt. Sülysáp ÖTE azonnal megkezdte a vonulást 8 fővel. Közben Sülysáp ÖTE segélyhívóján is jelezték felénk a balesetet, a bejelentő elmondása szerint a személygépkocsi 5 utasa nem sérült meg, viszont zavartan kommunikálnak és a segítségnyújtást elutasítják. Monor I es Mentők és Sülysáp ÖTE egyszerre ért a megadott helyszínre ahol már sem a személygépkocsit, sem utasait nem találtuk csak a baleset nyomait a friss hóban. Sülysáp ÖTE visszavonult állomáshelyére 09.20 kor.
2010.november.26. Péntek.
Hajnali melléképület tűz a Rózsa utcában
2010.11.26-án 04.32 kor kaptuk a jelzést Monori Hivatásos Tűzoltóságtól, hogy Sülysápon a Rózsa utcában családi ház ég. Sülysáp ÖTE 7 fővel azonnal megkezdte a vonulást / éjszakai fagyok beállta miatt, vonulás közben tartály feltöltést végeztünk, mivel fecskendőnk egyenlőre szabad ég alatt parkol/. Helyszínre kiérkezve 04.44 kor a felderítéskor egy 10x10 es lakóépület mögé épített 5x2,5 méteres palafedésű melléképület részben égett amit a tulajdonos egy darab 1,5 kg os porraloltóva a lángolást megszüntette. Az ÖTE egy "D" sugárral a főépület tetőszerkezetét azonnal hűteni kezdte, a tűz nem terjedt át a főépületre. A melléképület palafedésű tetőszerkezete és az épületben tárolt tárgyak izzottak. Monor II-es a helyszínre érve a még izzó részeket lefeketítette, végső oltást és utómunkálatokat együttes erővel elvégezte. Személyi sérülés nem történt.
fotó: Piros Több kép ITT
Színtelen ,szagtalan gyilkos a szénmonoxid gáz!
Drámai adat, de évente több száz szén-monoxid-mérgezés történik Magyarországon, a többségük a meghibásodott gázkészülék miatt következik be.
A Tűzoltóság felhívja a lakosság figyelmét a fokozott óvatosságra. Az őszi és téli időszakban a szezonális sajátosságok miatt nem szabad megfeledkezni az esetleges tragédiák megelőzéséről. A gyilkos gáz levegővétellel kerül a szervezetbe, a magas szén-monoxid-koncentráció rövid időn belül halált okoz. A szén-monoxid mérgezés tüneteiként a szervezetbe kerülő CO mértékétől függően, fejfájás, szédülés, hányinger, görcsök jelentkezhetnek.
A halálos kimenetelű CO mérgezés két okra vezethető vissza:
Az égési és a szellőzőlevegő hiánya, illetve a meglévő nyílások szabálytalan elhelyezése, lezárása, valamint a készülék évenként esedékes, gépkönyv által is előírt karbantartásának, tisztításának elmaradása. A két kiváltó ok önmagában is CO mérgezést okozhat, együttesen hatása felgyorsuló folyamatban megsokszorozódik.
A gázkészülék működtetési körülményeit az jellemzi, hogy az üzemeltetők nem ismerik az általános érvényű, illetve a gyártók által előírt kezelési tudnivalókat. Sok esetben ezeket figyelmen kívül hagyják, és megfeledkeznek a karbantartásról, illetve az üzemi feltételek ellenőrzéséről.
A halálos kimenetelű CO mérgezések elszaporodásáért az emberi mulasztások, illetve hozzá nem értés tehető felelőssé.
Ajánlott, hogy a szén-monoxidmérő készüléket minél lejjebb helyezzük el a falon, tekintettel arra, hogy a CO sűrűsége könnyebb a levegőjénél!
Életmentő szabályok!
A kémények felülvizsgálatáról nem szabad megfeledkezni, hiszen a lakótérbe kerülő égéstermékek könnyen tragédiát okozhatnak. A veszélyhelyzetek nagy része elkerülhető, ha az ingatlan tulajdonosa rendszeresen ellenőrizteti kéményeit a kéményseprővel, gázkészülékeit a megfelelő engedélyekkel rendelkező gázszerelővel, folyamatosan figyelemmel kíséri a kémények és a tüzelőberendezések állapotát, működését és bármilyen gyanús jel esetén értesíti az illetékes szakembert.
Elemi szabály, ha lakásunkban gázszagot érzünk, azonnal nyissunk ablakot és értesíteni kell a gázszolgáltató szakemberét!
Az új berendezések bekötését is csak engedéllyel rendelkezőkre bízzuk, hiszen a házilag történő barkácsolás tragédiához vezethet!
Érdemes beszerezni egy szén-monoxid-érzékelő készüléket, amely ugyan nem tűzvédelmi előírás, viszont az emberi élet védelmét szolgálja. A szén-monoxid lakótérbe kerülésének jelzésére immár több, korszerű műszer kapható, amely hanggal is figyelmeztet az egészségügyi határértékre.
Az utóbbi időben elterjedt úgynevezett légtömör nyílászárók használata veszélyeket is hordoz magában. A lakásokban elhelyezett gázkészülékek működéséhez ugyanis jelentős mennyiségű levegőre van szükség, ami a túl jól szigetelő ajtók és ablakok miatt nem áll rendelkezésre a lakótérben. Az életveszélyes helyzetek azonban ilyenkor is megelőzhetők megfelelő szellőztető berendezés beszerelésével.
A mérgezés forrásai jól körülhatárolhatóak:
- hibás vagy helytelenül üzemeltetett tüzelőberendezések,
- hibás vagy helytelenül üzemeltett (nem villamos üzemű) vízmelegítők,
- sérült hibás elzáródott kémények,
- nyitott égésterű, hibás berendezések (gáztűzhely, kandalló),
- mobil tüzelőberendezések (pl. konvektor, nem elektromos hősugárzó),
- villamos ruhaszárító berendezés (túlmelegítésből származó tűz),
- zárt térben üzemelő gépkocsi motor.
Kérjük Önöket, hogy saját nyugalmuk és biztonságuk érdekében fogadják meg a tanácsainkat!
Nosztalgiázzunk
Fotókat gyűjtötte: Timi / fotók nagyobb méretben megtekinthetők ITT
2010.november.13.Szombat.
2010.11.13 án 13.50 kor kaptuk a jelzést egy Sülysápi lakostól, hogy Sülysáp Dózsa Gy. u.109 (Sőtér kastály) előtt villanyvezetékre dőlt egy fa. Helyszínre érve tapasztaltuk, hogy az előző napi viharos szél kidöntött egy kiszáradt fát, mely a kastély villanyvezetékére dőlt és azt leszakította. Azonnal értesítettük a Monori hivatásos tűzoltóságot, akik Monor Pályával vonultak a helyszínre. ÖTE 7 fővel a kidőlt fa ágait eltávolította a villanyvezetékről. Monori egység értesítette az áramszolgáltatót a hibáról. Az ÉMÁSZ szakemberei az elszakadt vezetéket leválasztották az oszlopról. Személyi sérülés nem történt. Horinka László Polgármester a helyszínen volt.
fotó:Piros Több kép ITT
Az autósoknak csak kb. huszonöt százaléka szerelteti fel idejében autójára a téli gumit.
Pedig a téli gumi időben történő felszerelésével rengeteg balesetet kerülhetnének el.
A téli gumit nem csak a havas, jeges utakon jelent nagyobb biztonságot. Az őszi hideg esős napokon, ha a hőmérséklet tartósan tíz Celsius fok alá csökken, érdemes felszerelni a téli gumikat. A nyári gumik tapadása az őszi hideg beköszöntével jelentősen lecsökken, ezáltal megnő a baleset veszély. A hosszabb fékút és a csökkent tapadási értékek miatt, sokkal könnyebben megcsúszhat az autó még száraz hűvös napon is. A téli gumik puhábbak és a speciális összetételükből adódóan jobban tapadnak és jobban ellenállnak a hideg időjárásnak mint a nyári gumi abroncsok, hiszen azok a nyári időjárási viszonyokhoz van kialakítva. Ezért a nyári gumi tapadása nem megfelelő télen, a téli gumié viszont nem megfelelő nyáron.
A sós latyak roncsolja a téli gumi szerkezetét, ezért télen érdemes az abroncsokat tiszta vízzel hetente több alkalommal átmosni.
Ellenőrizzük, hogy mindig a megfelelő nyomás legyen a kerekekben, ez a téli gumik esetén általában 0,2 bárral magasabb érték, mint az azonos méretű nyári gumikban.
Nagyon fontos az is, hogy a használaton kívüli abroncsokat helyesen tároljuk, soha ne tegyük ki tűző napsütésnek és ne áztassuk az esőn. A legjobb ha a kerekeket felfújt állapotba a garázsban egymás mellé állítva tároljuk.
A helyesen felszerelt és az évszaknak megfelelő nyomásra beállított gumiknak jobb a tapadási értéke. Így egy jó téli gumival hóban-fagyban is bátran közlekedhetünk.
2010.november.6. Szombat
"Játék a kastélyban"
Őszi séta az ősi kastélyban.
Látta-e már a
Sőtér-kastélyt
töklámpások fényénél?
Fotó és Videó: Katus több fotó ITT
Mindenszentek:
a gyertya- és mécsesgyújtás veszélyeire figyelmeztetnek a tűzoltók
Mindenszentek Halottak napja előtt a Magyar Tűzoltó Szövetség a gyertya- és mécsesgyújtással összefüggő tűzesetek megelőzésére hívja fel az emberek figyelmét. Az elmúlt évtizedek tapasztalatai szerint ugyanis ezekben a napokban a tűzoltóknak lényegesen több lakástűzhöz kell vonulniuk. Ennek az az oka, hogy sokan nem mennek ki hozzátartozóik sírjához, lakásukban gyertyát, mécsest gyújtva emlékeznek rájuk. A tüzeket gyakran valamilyen gyúlékony anyag közelében felejtett égő gyertya vagy mécses okozza. Ha a felcsapó lángok belekapnak a függönybe vagy például a terítőbe, hamar tűzbe borulhat a lakást. A tűzoltók szerint a baj megelőzhető, csak körültekintőnek kell lenni: például a mécsesek, gyertyák alá olyan alátétet kell tenni, amely nem forrósodik át olyan könnyen.
Független Hírügynökség
hogy a bajban mihamarabb tudjunk segítséget nyújtani.
Boldog eseménymentes karácsonyt kívánok a környező ÖTE-knek és a Hivatásos Tűzoltóságoknak, és Sülysáp lakosainak, akikért 24 órás ügyeletet válalt az ÖTE vonulós tagsága,
Szeretetben gazdag boldog karácsonyt kívánok én és családom nevében Sülysáp ÖTE tagjainak és azok családjának. |