2012.SZEPTEMBER
2012. szeptember 29. Szombat
2012-09-29 én 03.51 perckor Nagykáta HT jelzése szerint egy személygépkocsiban fiatalok balesetet szenvedtek külterületen, pontos cím nincs. A Szőlősnyaralói vasúti átjárónál egy autó fog várni minket aki a pontos helyszínre vezet. A sz.g.k sofőrje Tápiószecső- Magdolna-telep Aradi utcába vezette a kiérkező egységeket.
A helyszínen egy Ford Fiesta típusú személygépkocsi árokba majd egy fát kidöntve fának és kőkerítésnek csapódott. A gépkocsi a jobb oldalára borult. A gépkocsit vezető fiatalember nem sérült meg, utasa könnyebb sérülést szenvedett akit a mentők kivizsgálásra elszállítottak.
A helyszínelés után a sz.g.k mellől a fát motoros láncfűrész segítségével eltávolítottuk, a gépjárművet áramtalanítottuk majd az út szélére vontattuk és átadtuk a tulajdonosnak, aki gondoskodott az elszállításáról.
A baleset körülményeit a rendőrség vizsgálja.
Beavatkozó egységek: Káta I-es, Mentők, Rendőrség, Sülysáp ÖTE
2012. szeptember 25. Kedd
Szaletlibe csapott a villám a Kukli hegyen
2012-09-25-én 02.30 perckor kaptuk az értesítést, hogy Sülysáp Rákóczi út végén a Kukli hegyen egy családi ház udvarában álló fenyőfába villám csapott, és kigyulladt.
Jelzett helyen egy családi ház mögé épített kb: 4X6 méteres szaletli tetőszerkezetének belső borítása fa szerkezete és oldala parázslott, a tüzet a szomszédok kiérkezésünk előtt eloltották. Az esőház mellett álló fenyőfa nem égett. Áramtalanítás után 1 „D” sugárral az izzásokat megszüntettük, és a végleges oltást elvégeztük. Személyi sérülés nem történt.
Beavatkozó egységek: Káta I-es Sülysáp ÖTE
A mustgáz veszélyei
A mustgáz valójában szén-dioxid, ami egy színtelen, szagtalan, a levegőnél nehezebb gáz. Gyakori a természetben, a levegő állandó alkotóeleme. Cukortartalmú növények, gyümölcsök erjedése (pl. amikor “forr” a must) során keletkezik. A cukor elbomlik, és lesz belőle etil-alkohol és szén-dioxid vagy más néven mustgáz.
Ez egy enyhén savanykás ízű gáz, nem keverendő össze a szén-monoxiddal. Körülbelül másfélszer olyan nehéz, mint a levegő, tehát a mélyebb területeken, például pincékben összegyűlik, a levegőt kiszorítja és ezáltal oxigén-hiányos állapotot teremt. Ha valaki ilyen helyen tartózkodik, akár életét is vesztheti.
Azonban a szén-dioxidnak nem az az egyetlen hatása, hogy kiszorítja az oxigént a zárt helyiségből, és az oxigénhiány miatt áll be a halál, hanem azáltal, hogy egy toxikus vegyület, megfelelő koncentrációban fontos életfolyamatokat befolyásol. Hat a központi idegrendszerre, aminek jelei a szédülés, hányinger, illetve mentális zavar. Vagyis hiába tudna az ember fizikailag menekülni a szellemi funkciók zavara miatt nem lesz képes elhagyni a pincét, mert nem érzékeli, hogy mi történik vele. Ezért tapasztalható, hogy az újbor forrásának időszakában gyakran lesznek rosszul emberek a pincékben.
Megelőzés
Magyarországon évente 40-50-szer riasztják ilyen esethez a tűzoltókat. A riasztások körülbelül felénél viszont már nem tudnak segíteni, mert nagyon gyorsan létrejön a mérgezés, az eszméletvesztés és a haláleset. Megfelelő szellőzés kialakításával, valamint a hordók nagy térben történő elhelyezésével elkerülhető, hogy felhalmozódjon az erjedés közben keletkező szén-dioxid. A nagy borászati üzemekben ritka az ilyen jellegű baleset, mivel biztonsági berendezésekkel is fel vannak szerelve. Ugyanakkor egyszerűen meg is előzhető a baj, könnyen ellenőrizhető, hogy a helyiségben van-e mustgáz. Például gázérzékelővel, vagy egy meggyújtott gyertya is megteszi.
A meggyújtott gyertyát térdmagasságban tartva (vagy pálcára szerelve) kell lemenni a pincébe és leérve térdmagasságban elhelyezni. Ha a gyertya lángja menet közben vagy a pincében elhelyezve kialszik, akkor nagy valószínűséggel mustgáz van a helyiségben. Ilyenkor haladéktalanul a vissza kell fordulni, illetve el kell hagyni a helyiséget.
Ha baj van
Gyakori probléma, hogy megfelelő védelem nélkül próbálnak a segítségére sietni az összeesett, elájult embereknek. Bemennek a pincébe, fölé hajolnak, próbálják élesztgetni, és közben ők is belélegzik a veszélyes gázt. Így a segítők is könnyen bajba kerülhetnek.
Ezért senki ne próbáljon egyedül ájult ember segítségére sietni, mert nagyon könnyen ő is rosszul lehet. Minél hamarabb riassza viszont a tűzoltókat a 105-ös segélyhívó számon, mivel a mustgázmérgezést szenvedő embereket csak a Katasztrófavédelem tűzoltó egységei tudják biztonsággal, légzőkészülék segítségével kimenteni.
|