2013. Május - Június
2013. június 30. Vasárnap
2013.06.30.-án 12.33 perckor kaptuk a jelzést, hogy Sülysáp Szilvafasor utcában egy kb: 80 nm-es családi háznál kazánház ég.
Jelzett helyen egy kb: 80 nm-es családi házhoz hozzáépített kb:20 négyzetméteres konyhában a gáztűzhelyen olaj gyulladt ki mely felgyújtotta a konyhaszekrényt.
A tulajdonos kiérkezésünk előtt áramtalanított és a gázt elzárta, a lángoló olajjal teli edényre pokrócot terített majd az udvarra vitte ahogy egy kisfilmben látta. A tűzhely felett égő konyhaszekrényt kerti locsoló segítségével eloltotta.
A kiérkező rajok légzőkészülékben az épületet átvizsgálták, majd pozitív ventilátor segítségével, a füsttel telített helyiséget átszellőztették.
Személyi sérülés nem történt.
Beavatkozó egységek: Káta I-es Sülysáp ÖTE 5 fő
2013. Június. 19. Szerda
2013.06.19-én 23.16 perckor kaptuk a jezést, hogy a Országos Mentőszolgálat segítséget kér Sülysáp Állomás utcába egy túlsúlyos beteg mozgatásához és a mentőbe helyezéséhez.
A jelzett helyen a mentőszolgálat emberei és a központi ügyelet orvosa fogadott minket. Elmondása szerint a középkorú nagy súlyú úr közel 1 éve nem hagyta el lakását. A beteg nem tud felülni és csak vízszintes helyzetben mozgatható. A lakásban a szűk folyosón nem fért ki a hordágy.
A Káta 24-es utasítására az egységek a beteget az ablakon keresztül hozták ki, majd átadták a mentős kollégáknak.
Beavatkozó egységek: Sülysáp Ügyelet, Mentők, Káta I-es, Sülysáp ÖTE 5 fő
2013. Június. 19. Szerda
2013.06.19-én 19.17 perckor kaptuk a jelzés, hogy Sülysáp Szecsői úton Kb: 10 négyzetméteren száraz avar ég.
Jelzett helyen egy fa tövében 1/2 négyzetméteres területen magas zöld fű takarásában, már elégett de még füstölgő hamut találtak egységeink. Feltehetőleg az útszéli kereszttől eltávolított összerakott száraz virágok éghettek.
Beavatkozó egységek: Káta I-es Sülysáp ÖTE 5 fő
2013. Június.19. Szerda
2013.06.19-én 13.59 perckor kaptuk a jelzést, hogy Sülysáp Petőfi S. út. végén a bejelentő nagy füstöt lát. Feltehetőleg a tűz búzatáblát veszélyeztet.
Jelzett helyen összehordott száraz avar, gaz égett, a rajok kéziszerszámokkal és puttonyfecskendőkkel a tüzet lefeketítették és a végleges oltást elvégezték.
Beavatkozó egységek : Káta I-es Sülysáp ÖTE 4 fő
2013. Június.16.Vasárnap
2013.06.16-án 11.17 perckor kaptuk a jelzés, hogy egy nagyméretű fa ága leszakadt. Épületre és egy parkoló autóra esett.
Jelzett helyen egy kb: 15 méter magas fa ága leszakadt alatta álló személygépkocsit megrongálta és a mellette álló üzlethelység előtető ponyváját átszakította. A leszakadt nagy terjedelmű faágat a nagyfeszültségű vezeték és a kerítés tartotta. Személyi sérülés nem történt.
A Káta 24-es ÉMÁSZ-t és emelőkosaras járművet kért a helyszínre. Áramtalanítás után az emelőkosaras járművel, láncfűrész segítségével a villanyvezetékről, épületről és a kerítésről a faágat eltávolítottuk.
Beavatkozó egységek: Káta I-es, Jászberény létra, Rendőrség, Sülysáp ÖTE/7 fő
Gyereknapon a Flórián
Fotó:Teréki Krisztián
Képek
Fotó:Szőke Attila
Képek
Árvíz után: hogyan és mit fertőtlenítsünk?
www.antsz.hu
A rendkívüli dunai árhullám levonulása után elsősorban a zárt terek fertőtlenítéséről kell gondoskodniuk az árvízzel érintett területeken élőknek, az ingatlanok tulajdonosainak. Általánosságban elmondható, hogy a fertőtlenítéshez nem szükséges különleges készítményeket beszerezni, a kereskedelmi forgalomban kapható, a hétköznapokban is használt, fertőtlenítésre alkalmas termékekkel a művelet elvégezhető. A talaj fertőtlenítése csak a szennyvízzel elöntött, kisebb elszigetelt területeken (pl. lakóház udvara) indokolt. A fertőtlenítés lényege: a környezetben lévő kórokozók elpusztítása, illetve számuk minimalizálása, ezáltal a fertőző betegségek (elsősorban a gyomor- és bélrendszeri fertőzések) terjedési útjának elvágása, a betegségek megelőzése. Az általános higiénés szabályok fokozott betartására az árhullám levonulását követően is kiemelt figyelmet kell fordítani.
Kézfertőtlenítés
Textíliák fertőtlenítése, fertőtlenítő mosás
Fertőtlenítő mosogatás
Helyiségek fertőtlenítése
Talajfertőtlenítés
Szemétdomb, trágyadomb fertőtlenítése
Űrgödrös árnyékszék fertőtlenítés
Ólak fertőtlenítése
Kútfertőtlenítés
Kézfertőtlenítés
Ha a kézen látható szennyeződés van, vagyis láthatóan piszkos a kéz, akkor elsősorban a fertőtlenítő hatású folyékony szappan alkalmazása ajánlott. Egyébiránt a kéz fertőtlenítéséhez bármely, a kereskedelmi forgalomban kapható, az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) engedélyével rendelkező kézfertőtlenítő szer alkalmazható. Az engedély számát – amely az „OTH” betűkkel, illetve a 2011. július 1-je után engedélyezett szerek esetében „JÜ” betűkkel kezdődik, majd számokkal folytatódik – a termék címkéjén fel kell tüntetni. Az OTH engedély kiadását minden esetben megelőzi a termék hatékonysági vizsgálata.
Alkalmazható fertőtlenítőszerek: minden, a kereskedelmi forgalomban beszerezhető kéz- és bőrfertőtlenítő szer (pl. Clarasept folyékony szappan, Clarasept törlőkendő, Innosept, Klinico-sept, Mollysept).
Ha a helyszínen nem áll rendelkezésre a szappanos kézmosásra alkalmas víz, akkor a különböző alkoholos kézfertőtlenítő készítmények is megoldást nyújthatnak a nem látható szennyeződések eltávolítására. Ebben az esetben az adott termék felhasználási útmutatója szerint kell eljárni, a kézfertőtlenítési idő készítménytől függően általában fél perc és egy perc között mozog.
Textíliák fertőtlenítése, fertőtlenítő mosás
A fertőtleníteni szükséges textíliákat kb. egy óra időtartamra kell beáztatni 2 százalékos hypós oldatba, ami 5 liter vízhez 1 deciliter hypót adagolva készíthető el. (Az eljárás a színváltozást okozhat!) A beáztatás után a ruhák, szövetanyagok mosószerrel a szokásos módon moshatók. A beáztatáshoz szükséges oldat Flóraszeptből is előállítható, 1 evőkanál Flóraszept mosóport adagolva 1 liter vízhez 1 százalékos oldat készíthető. A beáztatáshoz fél óra szükséges, ezt követően szintén a szokásos módon moshatók a textíliák. A nem mosható szövetanyagokat, ruhákat (pl. bútorkárpit, szőnyeg) 1 százalékos Flóraszept oldattal kell átkefélni és hagyni megszáradni. (A szín elváltozása ebben az esetben is lehetséges!)
Mosógépben történő mosás esetén elsősorban a 90-95 Celsius fokos mosási programokat ajánlatos választani.
Fertőtlenítő mosogatás
Az evőeszközöket, étkészleteket, edényeket, poharakat első lépésben a hagyományos módon kell elmosogatni, ezt követi a fertőtlenítés. Ehhez 1 százalékos hypós oldatban (0,5 deciliter 5 liter vízhez) 10 percig vagy pl. az Ultra fertőtlenítő tisztítószer 1 százalékos, 40 Celsius fokos oldatában 5 percig szükséges az eszközöket áztatni, majd folyó, meleg vízzel alaposan le kell öblíteni.
Helyiségek fertőtlenítése
A fertőtlenítést a víz visszahúzódása után kell elvégezni. A helység padlózatáról – amennyiben azt nagyobb mennyiségű iszap és egyéb szennyező anyag borítja – a szennyeződést egy erre a célra kijelölt helyre kell eltávolítani, majd a padozatot és a mosható felületeket (pl. csempeburkolat) fertőtlenítőszerrel kell kezelni.
A le- illetve felmosható felületek kezelésére a hypo 2 százalékos oldata vagy az Ultra fertőtlenítőszer 1 százalékos oldata is alkalmas. Fontos, hogy a fertőtlenítő oldatokat legalább 10 percig hagyjuk hatni, csak ezt követően mossuk le tiszta vízzel a felületet. A falakat 10 százalékos klórmész oldattal kell bemeszelni. Az oldat elkészítéséhez 1 kilogramm klórmeszet kell 8 liter vízben feloldani. A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel. Kerülni kell a por belégzését szembe, nyálkahártyákra való jutását.
Talajfertőtlenítés
A talaj fertőtlenítése csak a szennyvízzel elöntött, kisebb elszigetelt területeken (pl. lakóház udvara, stb.) indokolt. A fertőtlenítendő felületet klórmésszel kell egyenletesen beszórni, majd vízzel belocsolni.
Szemétdomb, trágyadomb fertőtlenítése
A fertőtlenítendő felületet klórmésszel egyenletesen be kell szórni, majd vízzel belocsolni. Ezt követően a szemétdomb, trágyadomb felszíni részét körülbelül 10 centiméter vastagságban egy erre alkalmas eszközzel alaposan át kell keverni. Egy köbméter fertőtlenítendő anyaghoz 2 kilogramm klórmészport ajánlott adagolni.
Űrgödrös árnyékszék fertőtlenítése
Az ülődeszkát, a padozatot, az oldalfalat és a WC 1 méteres körzetét 10 százalékos klórmészoldattal kell bemeszelni. Az ülődeszkát 2 órás behatási idő után vízzel alaposan le kell öblíteni. A klórmész oldat elkészítéséhez 1 kilogramm klórmeszet kell 8 liter vízben feloldani. A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel. Kerülni kell a por belégzését szembe, nyálkahártyákra való jutását. Az űrgödör tartalmának felületét összefüggő rétegben klórmész porral kell beszórni.
Ólak fertőtlenítése
10 százalékos klórmész oldattal kell a felületeket kezelni. A klórmész oldat elkészítéséhez 1 kilogramm klórmeszet kell 8 liter vízben feloldani. A klórmészpor használata fokozott elővigyázatosságot igényel. Kerülni kell a por belégzését szembe, nyálkahártyákra való jutását.
Kútfertőtlenítés
Ásott kutak fertőtlenítése:
A kútban lévő vízmennyiség minden köbméterére 100 ml Na-hipoklorit 90, vagy 200 ml hypo oldatot kell alkalmazni. A megfelelően kiszámolt fertőtlenítőszert egy vödör vízben alaposan el kell keverni, majd a kút belső falán körben végigfolyatni. A fertőtlenítőszerrel kezelt kútvizet 24 óráig szükséges állni hagyni, azután pedig kiszivattyúzni. Ha a kiszivattyúzott víz klórszagú, akkor a fertőtlenítés megfelelő volt, ha nem érezhető a klórszag, akkor a kút fertőtlenítését kétszeres mennyiségű fertőtlenítőszer oldattal meg kell ismételni.
Fúrt kutak fertőtlenítése:
300 ml Na-hipoklorit 90-et, vagy 600 ml Hypo-oldatot szükséges az ún. anyacsőbe önteni, majd néhány percig a szivattyút járatni kell. Ezt követően az előzőekben alkalmazott fertőtlenítőszerből a megadott mennyiséget ismételten az anyacsőbe kell juttatni és 24 óra időtartamra állni hagyni. Ezután a kutat addig kell szivattyúzni, amíg a klórszag már nem érezhető.
A védekezés során felhasznált homokzsákok és azok tartalma újrahasznosítható
A Duna hazai szakaszán a folyó vizének minősége több helyen még átlagos vízhozam mellett is kívánnivalót hagy maga után higiéniai, mikrobiológiai szempontból (pl. tisztítatlan szennyvizek Dunába eresztése). A mostani, rendkívüli, több országon végigvonuló áradás során az elöntött területekről további, az emberre is veszélyes szennyeződéseket hozott, hozhatott magával, így a vízminőség tovább romlott. Ezért a védekezés során felhasznált homokzsákok és azok tartalmának újrahasznosítása során körültekintően kell eljárni.
A nedves, átázott homokzsákok szennyezettek, tartalmuk fertőzésforrást jelenthet, ezért szükséges a körültekintő kezelés. A zsákokból a homokot száraz talajra ürítsük ki, lehetőség szerint olyan területre, amelyet víz nem áztatott át. Az így összegyűjtött homok építkezésekhez felhasználható.
A zsákokat szintén száraz helyre kell összehordani, a kiürített, száraz homokzsákok hulladék és építési törmelék gyűjtésére, illetve más hasonló célokra felhasználhatók. Ugyanakkor élelmiszerek (pl. burgonya, zöldség, alma) gyűjtésére, tárolására tilos alkalmazni a kiürített homokzsákokat.
Felhívjuk ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a védekezéshez felhasznált száraz homokot gyermekjátszótereken, homokozókhoz még akkor is tilos felhasználni, ha az a megáradt folyó vizével nem érintkezett. Nem lehet újrahasznosítani a homokot olyan helyeken, területeken sem, ahol az közvetlenül érintkezhet az emberi bőrfelülettel.
Mindenképpen ki kell cserélni a homokot a homokozókban azokon a játszótereken, amelyeket a megáradt Duna elöntött.
Országos Környezetegészségügyi Intézet
ÁNTSZ Kommunikációs Főosztály
Megkezdődött az árvízi védekezés
Budapest Margitsziget
Fotó: Veres Péter
|